Jak dbać o paznokcie?

3 min czytania

kobieta dba o paznokcie w salonie kosmetycznym

Paznokcie pomagają wyeksponować piękno dłoni, dlatego tak ważne jest, by zadbać o ich zdrowie. Czasami można zauważyć, że stają się one łamliwe, rozdwajają się i tracą swoje naturalne piękno. To może powodować dyskomfort i frustrację. Jakie są powody łamliwości paznokci? W jakiś sposób zadbać o swoje paznokcie?

Łamliwość paznokci 

Paznokcie są codziennie narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Są one bardzo delikatne, a ich powierzchnię atakują nawet tak prozaiczne rzeczy jak mydło, kosmetyki czy twarde przedmioty. Niewłaściwy lub zbyt rzadki manicure i naturalna skłonność do łamania się paznokci mogą dodatkowo pogorszyć sytuację. 

Aby zachować mocne i zdrowe paznokcie, konieczna jest dbałość o odpowiednią pielęgnację. Najważniejsze to stosować odpowiednie preparaty w celu wzmocnienia i chronienia paznokci oraz regularnie je malować, aby uniknąć ubytków i uszkodzeń.

Dlaczego paznokcie się łamią?

Paznokcie często łamią się z powodu genetycznych uwarunkowań, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Aby uzyskać więcej informacji na temat genotypu, warto zapytać rodziców i dziadków o to, jak wygląda ich stan paznokci. Zmiany w diecie, odpowiedniej pielęgnacji oraz stosowaniu odżywek mogą nieco polepszyć kondycję skórek i zapobiegać ich łamliwości. 

Warto położyć nacisk na zbilansowaną dietę bogatą w witaminy i minerały oraz unikać produktów przetworzonych czy też tłustych. Dieta bardzo istotna jest również dla wszelkiego rodzaju problemów ze skórą i włosami – dlatego tak ważne jest jej odpowiednie stosowanie.

Ludzie, których paznokcie są naturalnie twarde i tylko okazjonalnie przechodzą gorszy okres, będą mieli łatwiej. Ich menu powinno uwzględniać produkty do pielęgnacji oraz unikanie szkodliwych dla płytki detergentów, takich jak lakiery, zmywacze czy silne środki czyszczące. Ważne jest również regularne stosowanie odpowiednich preparatów: odżywek, olejków czy maści. Wszystko to pozwoli zachować zdrowe i lśniące paznokcie.

Odpowiednia dieta w walce z łamliwością paznokci

Jeśli twoje paznokcie są łamliwe, warto zastanowić się nad odpowiednią dietą, która pomoże w ich wzmocnieniu. Warto zwrócić uwagę na produkty bogate w cynk i żelazo, a także witaminy A, E, B1, B2, B3, B9 oraz mangan, magnez, cynk, żelazo i fosfor. 

Produkty te można znaleźć m.in. w łuskanych nasionach słonecznika i pestkach dyni. Te ostatnie mogą stanowić idealny dodatek do różnych dań – można je wykorzystać do posypania płatków śniadaniowych czy sałatki albo usmażyć na patelni. Dodanie tych produktów do diety pozwoli Ci poprawić nie tylko stan Twoich paznokci, ale również wygląd skóry i włosów.

Sezam i mak to nie tylko smaczne słodkości, ale również bogate źródła białka, magnezu i witaminy E. Dodatkowo, suszone owoce bez dodatku cukru dostarczają organizmowi potrzebnych minerałów oraz witamin z grupy B. Aby uzupełnić sferę odżywczą, powinno się poświęcać czas na spożywanie kakao – najlepiej naturalnego. Jest ono doskonałym źródłem magnezu i żelaza, a także innych składników odżywczych. 

Mięso lub ryby powinny być spożywane chudego lub tłustego – zależnie od osobistych upodobań. Nie można też zapominać o regularnym piciu wody – dwa litry każdego dnia – co jest istotnym elementem profilaktyki przed przesuszeniem paznokci i ich pogorszeniem się. Zastosowanie się do tych prostych wskazówek już po miesiącu da widoczne poprawy w wyglądzie paznokci.

Przyczyny łamania się paznokci

Na łamanie paznokci wpływa wiele czynników. Poniżej przedstawiamy te,które najczęściej występują.

  • Dieta uboga w cynk, żelazo, krzem i witaminy z grupy B może być czynnikiem sprzyjającym łamaniu się paznokci.
  •  Inne warunki, które mogą przyczynić się do tego problemu to brak odpowiedniego nawilżenia dłoni i paznokci – suchy mróz, suche powietrze lub duże wahania temperatur. 
  • Długie moczenie palców w wodzie również może osłabić paznokcie. 
  • Zbyt częste stosowanie zmywaczy z acetonem lub innych detergentów oraz substancji chemicznych takich jak silne środki czystości, może prowadzić do uszkodzenia struktury paznokcia. 
  • Niewłaściwe opiłowanie paznokcia również powinno być unikane.

Wybierz się na manicure

Regularne wizyty u manicurzystki są kluczowe dla zachowania zadbanych dłoni. Jednak codzienna pielęgnacja to również ważny aspekt utrzymania wysokiej jakości paznokci. Warto przestrzegać kilku zasad: 

  • piłuj paznokcie tylko w jednym kierunku, aby uniknąć ich rozdwajania się; 
  • używanie odpowiedniego pilniczka – szklanego lub papierowego – jest niezbędne do usunięcia nierówności; 
  • malowanie należy zaczynać od nałożenia na paznokcie preparatu regenerującego lub odżywki, która wzmocni je i chroni przed czynnikami zewnętrznymi; 
  • unikaj długotrwałego moczenia paznokci w wodzie, gdyż może to osłabić ich strukturę.

Nawilżenie i natłuszczanie skórek okalających paznokcie są bardzo istotne, co można osiągnąć poprzez świadomą dietę oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków i preparatów – np. olejków nawilżających czy małych tubek z kremem.

Chroń paznokcie i dłonie

Kiedy temperatura zaczyna się obniżać, ważne jest, aby chronić nasze paznokcie przed mrozem. Aby to zrobić, warto sięgnąć po rękawiczki – te przeznaczone do noszenia na co dzień, lub te specjalnie wykonane z lateksu.  

Natomiast jeśli na co dzień mamy styczność z żrącymi i chemicznymi substancjami, warto wybierać materiały ochronne takie jak lateks lub inne przeznaczone do kontaktu ze środkami czyszczącymi. Dzięki temu możemy skutecznie chronić nasze dłonie i paznokcie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi!

Najlepsze lakiery hybrydowe

redhead
3 min czytania

Jaki płyn micelarny?

redhead
4 min czytania

Jak zrobić manicure?

redhead
3 min czytania