Jak zrobić ombre na paznokciach?

3 min czytania

paznokcie ombre

Od kilku lat ombre na paznokciach cieszy się niesłabnącą popularnością. Wykonanie tego efektownego zdobienia w domu jest proste i nie wymaga od nas odwiedzenia salonu kosmetycznego czy użycia skomplikowanych narzędzi. 

Czym jest ombre na paznokciach?

Ombre na paznokciach jest unikalnym sposobem stylizacji, który polega na użyciu dwóch lub więcej barw, tworząc między nimi delikatne cieniowanie. Dobór kolorów może zależeć od naszych preferencji – podobnych tonacji lub odwróconego ombre wykonanego przy użyciu kontrastowych odcieni. 

Technika ta opiera się na nakładaniu lakieru od jaśniejszej do ciemniejszej strony płytki, chociaż istnieje możliwość wykonania jej także w pionie. Ilość użytych barw decyduje o efekcie – dwa czy trzy kolory optycznie powiększą i podkreślą nasz manicure, a widok czterech równomiernie rozmieszczonych emalii będzie naprawdę imponujący.

Co jest potrzebne do ombre?

Aby stworzyć ombre na paznokciach, potrzebujemy co najmniej dwóch lakierów w różnych kolorach. Przydatna będzie także warstwa bazy, dzięki czemu powierzchnia płytki zostanie wygładzona oraz top coat do utrwalenia manicure. 

Aby rozetrzeć granice kolorów, potrzeba narzędzia: sprawdzi się tutaj gąbka do makijażu. Jeśli jej nie mamy, można wykorzystać gąbkę kuchenną lub kąpielową o małych porach. Pamiętajmy jednak, aby fragment był odpowiedniego rozmiaru – zbyt duży utrudnia nam wykonywanie precyzyjnego ombre. 

Dodatkowo warto zaopatrzyć się w specjalne akcesoria (np. patyczek) po to, aby zwiększyć precyzję i uniknąć plamienia się barwnika podczas malowania delikatnych linii między kolorami.

Do uzyskania doskonałego efektu cieniowania, warto wykorzystać folię aluminiową. Najpierw należy nanieść lakier na tę powierzchnię, dzięki czemu materiał będzie dokładnie i równomiernie wchłaniany. Przy tworzeniu ombre przydatna może okazać się także oliwka, którą zabezpieczymy skórki wokół paznokcia.

 Tym sposobem usuniemy z nich nadmiar lakieru bez trudności. Aby uniknąć ewentualnych problemów, warto dobrać odpowiedni rodzaj oliwki i jego ilość – zbyt duża objętość produktu może osłabić trwałość manicure.

Sprawdź też: Paznokcie żelowe 

Jak zrobić ombre na paznokciach?

Aby przygotować płytkę do manicure ombre, należy najpierw ją odpowiednio piłować, by uzyskać pożądany kształt. 

Warto również delikatnie wypolerować jej powierzchnię i usunąć zbędne zanieczyszczenia za pomocą specjalnego preparatu lub wysokoprocentowego alkoholu. Usuń skórki, aby stylizacja prezentowała się estetycznie. 

Przygotowanie paznokci do manicure ombre to ważny krok, który pozwala na uzyskanie trwałego oraz satysfakcjonującego efektu końcowego.

 Nakładamy bazę i czekamy aż wyschnie. W zależności od tego, czy wybieramy klasyczny czy odwrócony efekt ombre, nałożony pierwszy musi być najciemniejszy lub najjaśniejszy kolor lakieru. Aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty, emalię nakładamy dwukrotnie. 

Kolejne warstwy stemplujemy za pomocą gąbki, przechodząc krótkimi i szybkimi ruchami od końca do połowy długości paznokcia. Im bliżej czubka, tym większa ilość lakieru powinna być nanoszona. 

Jeżeli krycie jest słabe, warto powtórzyć cały proces kilka razy. Na końcu aby uniknąć łuszczenia się emalii, dopilnujemy by również wolny brzeg płytki – jej końcówka – został pomalowany.

Ombre na paznokciach – co warto wiedzieć?

Najważniejsze jest to, aby na raz nakładać niewielką ilość lakieru – dzięki temu można bardziej precyzyjnie przejść z jednego koloru w drugi bez tworzenia brzydkich plam. Kiedy pierwsza warstwa już wyschnie, możemy nanieść kolejną. 

Ważne jest też, aby całość manicure przykryć bezbarwnym lakierem utwardzającym i chroniącym przed uszkodzeniami mechanicznymi. Bezbarwny lakier poza tym, że zabezpieczy stylizację przed przesuszeniem czy odpryskiwaniem, maskuje także mikro nierówności powstałe na skutek zaniedbania podczas aplikacji lub niewprawnego wykonania manicure. Dzięki temu stylizacja będzie się prezentowała lepiej i bardziej profesjonalnie.

Ombre bez gąbeczki – czy jest możliwe?

Styl ombre na paznokciach można wykonać zarówno przy użyciu gąbeczki, jak i małego pędzelka. Aby uzyskać odpowiedni efekt, warto wybrać narzędzie o szerokich i płaskich włoskach. Następnie należy nałożyć lakiery w kolejno ciemniejszych odcieniach, po czym delikatnie rozetrzeć je miękkim ruchem poziomym.

 Przy tej metodzie tworzenia nail art ważne jest, by za każdym razem zaczynać od ciemniejszego koloru i stopniowo przechodzić do tych jaśniejszych.

Zdobienie paznokci ombre jest możliwe nawet bez użycia specjalistycznych narzędzi. Najlepiej wykonać je na hybrydach, za pomocą dwóch kolorów lakieru. Należy nanieść je po obu stronach płytki i delikatnie rozetrzeć jaśniejszy odcień pionowymi ruchami pędzla, by miksować kolory. Warto w tym celu wykorzystać akcesoria do stylizacji paznokci, np. sondę do manicure lub specjalne gumki przeznaczone do rozcierania emalii. Taka metoda sprawia, że efekt ombre na dłoniach jest trwały i atrakcyjny!

Sprawdź też: Jak zrobić manicure?

Jak dbać o paznokcie?

redhead
3 min czytania

Najlepsze lakiery hybrydowe

redhead
3 min czytania

Jaki płyn micelarny?

redhead
4 min czytania